[get-banner]
Kedi Bakımı

Kedim Neden Kumunda Yatıyor?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kedim Neden Kumunda Yatıyor?

Kedim Neden Kumunda Yatıyor?Kedim neden kumunda yatıyor? Kedilerin ilginç canlılar olduğu su götürmez bir gerçek. Onların bazı zamanlar yaptıkları garip hareketlerini şaşkınlıkla izler ve hiçbir anlam veremeyiz. Kediler yumuşak buldukları her yerde sere serpe yatar ve uyurlar. Ancak kedilerin tuvaletlerini yaptıkları kum kabında yatması biraz daha ilginç bir durumdur. Özellikle yavru kediler oyun amaçlı kumları girip kumları eşeler ve ardından kum içinde uyuyakalabilir. Bu durumu normal karşılayabiliriz çünkü yavru veya bebek kedilerin uyku ihtiyacı çok daha fazladır.

Oyun oynadıktan sonra enerjileri biter ve oldukları yere yığılıverirler. Öte yandan yetişkin kedilerin kumunda yatması da rastlanılan bir durumdur. Aynı şekilde çok oynayan yetişkin bir kedide kumunda yatabilir. Özellikle bir kazakla herhangi bir kıyafetle oynayan bir kedi bu eşyayı kumuna kadar götürüp üstünde uyuyabilir.

Kedilerin Kumlarında Yatmasının Sebepleri

Kedilerin Kumlarında Yatmasının SebepleriKedilerin kumlarında yatmasının sebepleri arasında ilk sırada dediğimiz gibi oyun amaçlı olabilir. Ancak kediniz sürekli kumunda uyuyorsa altında yatan başka sebepler olabilir. Kedi kumlarını gün içerisinde sık sık temizlememiz hem kendi sağlığımız hem de onların sağlığı için önemli bir konudur. Kediniz tuvaletini yapıp da bir de o kumun üzerinde yatıp kalkıyorsa ortada ciddi bir sağlık sorunu var demektir. Özellikle erkek kısırlaştırılmış kediler de görülen böbrek rahatsızlıkları kedinizin de başına gelmiş olabilir. Sadece erkek kedilerde değil, dişi kedilerde de aynı durum yaşanabilir.

Kedinizin sık sık kum kabına gitmesi, kesik kesik işemesi veya hiç işeyememesi hayati bir sorundur. Kedinizi yakından takip ederek bu yatma durumunun nende olduğunu anlayabilirsiniz. Keyfi veya oyun amaçlı ise ciddi bir sorun teşkil etmemekle birlikte oranın sadece tuvalet amaçlı olduğunu anlamasını sağlamanız gerekir. Eğer ki tuvalet ihtiyacı için sık sık kumuna gidiyorsa ve orada uyuyorsa acil olarak veterinere gitmenizi tavsiye ederiz.

Kedilerin Kumda Yatmasını Önlemek İçin Ne Yapabiliriz?

Kedilerin Kumda Yatmasını Önlemek İçin Ne Yapabiliriz?

Kedilerin kumda yatmasını önlemek için ne yapabiliriz? Kediniz sürekli olarak kumunda yatıyorsa ve herhangi bir sağlık problemi yoksa tamamen kumunu sevdiği için orada uyuyordur. Yalnız bu durum tabi ki de sağlık açısından sakıncalıdır. Çünkü her ne kadar çoğu kedi kumu için tozsuz dense de bir miktar bile olsa toz barındırmaktadır. Bu tozun sürekli olarak özellikle uyurken solunması ise astım gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden kediniz kumuna tuvaletini yaptıktan sonra onun ilgisini çekmek için en sevdiği oyuncakları önüne koyun ve hatta sizde onunla oynayın.

Bir diğer önerimiz ise ödül mamaları olabilir. Kediniz tuvaletini yaptıktan hemen sonra ona ödül maması verirseniz, zaman içerisinde tuvaletini yaptıktan sonra kumunda yatmak yerine oyun oynamayı tercih edebilir ve ödül maması yiyeceği için sizin peşinizden ayrılmayabilir. Bu şekilde kumunun yatma yeri olmadığını anlatmaya çalışabilirsiniz.

 

İlgili Mesajlar

1 nın 6

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.