[get-banner]
Kedi Bakımı

Kedilerde Pati Bakımı Ve Önemi

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

kedisesi kedi patisi 4Çoğu kedi sahibi kedilerde pati bakımı ve önemi hakkında yeterince bilgiye sahip olmayabilir. Bildiğimiz üzere kediler kendilerini düzenli olarak temizleyebildikleri için en temiz canlılardır. Her ne kadar kediler kendilerini her gün düzenli olarak temizliyor bile olsa bazı durumlarda dışarıdan yardım almaya ihtiyaçları vardır. Patiler özellikle onlar için hassas bir konudur. Kedinizin patilerini düzenli olarak kontrol etmeniz gerekmektedir.

Bazı durumlarda tırnakların arasına bir şeyler batabilir ve fark edemediğimiz takdirde enfeksiyon sorunu ortaya çıkabilir. Tedavi edilmediği takdirde de ardından daha büyük sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden düzenli olarak pati kontrolü yapmak da fayda vardır. Eğer kediniz patisine dokunulmasından hiç hoşlanmıyorsa veteriner hekiminizden yardım almanızı önerebiliriz. Ayrıca pati bakımında es geçilmemesi gereken bir diğer konu da tırnak bakımıdır. Tırnaklarında düzenli olarak kesilmesi ilerde çıkabilecek birtakım sağlık sorunlarının önüne geçmektedir.

Kedilerin Pati Bakımı İçin Neler Yapılabilir?

kedisesi kedi patisi 3Kedilerin pati bakımı düzenli olarak yapıldığı takdirde herhangi bir problemle karşılaşma ihtimaliniz çok azdır. Onların önde beşer, arka ayaklarında ise dörder parmağı bulunmaktadır. Bazen kedinizin patisi ile çok daha süre uğraştığını görebilirsiniz. Hatta patisini uzun süre deli gibi yalayan bir kediniz varsa o patide bir sorun olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz. Tırnaklarının arasına bir şey girmiş olabilir ve bunu çıkarmaya çalışıyor olabilir. Tırnakları çok uzun olduğundan ete batıyor olabilir ve bu durumda tırnağın apse olmasına sebep olabilir.

Görüldüğü üzere patiler ile ilgili birçok farklı sağlık sorunu ortaya çıkabilir. Patisinde bir şey olduğundan şüphe ettiğiniz takdirde iyice kontrol edin. Sizi aşan bir durum söz konusu ise veteriner hekiminize gitmenizde fayda var. Kedilerin tırnaklarını düzenli olarak bilemeye ihtiyaçları vardır. Bunun içinde her kedili evde olması gerekenlerden biri de kedi tırmalama ağacıdır. Her ne kadar bazıları halıyı veya koltukları törpü olarak kullansan da siz yine de tırmalama ağacını evde bulundurun.

Kedinizin Patilerini Her Zaman Koruyun

kedisesi kedi patisi 1Kedilerin patileri minik olsa da kontrol edilmediği takdirde büyük sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu yüzden onların patilerini düzenli olarak kontrol etmekte ve olası ters giden bir durumla karşılaştığınızda veterinerinizden yardım almakta fayda vardır. Kedilerin patileri çok narin olduğundan sıcak ve soğuk alanlara karşı korunması gerekmektedir. Bunun için yine veterinerinizin önereceği ürünlerden kullanabilirsiniz.

Patilerinin arasında kir biriktiğini görürseniz bir cımbız ile bu kirleri nazikçe temizleyebilirsiniz. İnsanın tırnağı battığında nasıl ki canı çok acıyorsa unutmayın ki onların da aynı şekilde canı çok acıyordur. Bu yüzden tırnakları da mümkün olduğu kadar kontrol edin ve düzenli olarak kesin. Siz kesmekte tereddüt ediyorsanız, yine düzenli olarak veterinere giderek tırnakları kestirebilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ediyor, her daim sağlıklı ve mutlu patiler diliyoruz.

İlgili Mesajlar

1 nın 6

1 yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.