[get-banner]
Köpekler Bakımı

Köpek Tasmaları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Köpek Tasması Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?Köpek tasması seçerken nelere dikkat edilmelidir? Köpek sahibi olanlar çok iyi bilir ki tasma seçimi oldukça önemli bir konudur. Köpekler bildiğimiz üzere hareketli ve enerjik canlılardır. Özellikle onları dışarı çıkardığınız zaman çevredeki birçok faktör dikkatlerini çeker. Bir kedi gördüklerinde peşinden koşmaya çalışan köpek sayısı epey fazladır. Gerçi onların özel olarak koşması için illa bir kedinin olması şart değildir. Onlar her yeri istisnasız koklayıp bir yere yetişecekmiş havasında hareket ederler.

Köpek sahiplerinin yapması gereken ilk şey tasma seçimidir. Sokakta onları zapt etmek bazı durumlarda oldukça zor olduğu için tasmanın doğru seçilmesi en dikkat edilmesi gereken bir konudur. Ayrıca bir köpeği yeni sahipleniyorsanız onu tasmaya alıştırmakta yarar vardır. Bunun için ev içerisinde veya bahçede tasma takarak tepkisini ölçebilirsiniz. Tasma seçimi köpeğinizin boyundan cinsine kadar farklılık gösterdiği için doğru tasmayı bulmak da biraz zaman alabilir.

Köpek Tasması Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Köpek Tasması Seçimi Nasıl Olmalıdır?Köpek tasması seçimi nasıl olmalıdır? Köpeklerin cinsine, ırkına, boyutlarına hatta kilolarına göre tasma seçmek çok daha doğrudur. Piyasada çok sayıda tasma bulunmaktadır. Bu tasmalar arasından köpeğiniz için en uygununu bulmak başta kolay olmayabilir ama deneme yanılma yöntemi ile bulunabilir. Her önünüze gelen tasmayı da köpeğinize takamazsınız. Bazı tasmaların kumaşları vs köpeğinizin boynunda veya vücudunda alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Bu yüzden doğru seçimi yapmak biraz zaman alabilir.

Tasma seçiminde bir diğer dikkat edilmesi gereken faktör ise tasmayı ne amaçla kullanacağınızdır. Sadece yürüyüşler için mi yoksa enerjisini atmak için bazı aktiviteler için mi bunlara göre seçim yapmanız önemlidir. Tasma kullanırken onu çok gevşek bırakmak veya tersine çok sıkı tutmak da köpeğinize ciddi zarar verebilir. Eğer tasma hakkında çok fazla bilginiz yoksa veteriner hekiminizden de yardım alabilirsiniz. Her şeyden önce tasma kullanımını köpeğinize daha yavruyken alıştırmanız önemlidir.

Köpek Tasması Çeşitleri Nelerdir?

Köpek Tasması Çeşitleri Nelerdir?Yazımızın içeriğinde de bahsettiğimiz gibi köpek tasması seçimi köpeğinizin çeşitli özelliklerine değişmektedir. Piyasada çok sayıda köpek tasması çeşidi olduğunu belirtmiştik. Köpek tasması çeşitleri konusuna biraz değinecek olursak; köpek tasması çeşitleri çoğunlukla boyun ve göğüs olarak ikiye ayrılmaktadır. Boyun tasmaları adı üstünde olduğu gibi boyna takılan tasma türüdür. Sürekli çekiştiren köpekler için uygun olmadığını belirtmek isteriz. Daha çok yürüyüşe çıkardığınız köpekleriniz için uygundur.

Diğer göğüs tasması ise genellikle daha hareketli köpeklerde kullanılmaktadır. Bu tasmalar diğer tasmalara göre çok daha sağlıklı olmakla birlikte onların daha rahat hareket etmelerini sağlamaktadır. Piyasada bunlar dışında gezdirme, eğitim, bağlama gibi birçok tasma türü mevcuttur. Ayrıca bu tasmalar deri, kumaş, zincir gibi malzemelerden yapılmaktadır. Hangi malzemeden kullanmanız gerektiğini de yine veterinerinize danışarak öğrenebilirsiniz. Yazımızın faydalı olacağını umuyor, herkese patili günler diliyoruz.

İlgili Mesajlar

1 nın 2

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.