[get-banner]
Kedi Bakımı

Kedilerde Tırmalama, Etrafa Pisleme, Saldırganlık

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kedilerde Tırmalama, Etrafa Pisleme, Saldırganlık 

Kedilerde uygun olmayan şekilde kedilerde tırmalama, pisleme ya da saldırganlık gösterileri gibi kabul edilemez davranışların araştırılması gerekir. Kedilerde görülen davranış sorunları kedinin refahını ve muhtemelen fiziksel sağlığını etkileyen sorunları olduğunun bir işareti olabilir.

Kedilerde Tırmalama Sorunu

Kediler nesneleri iki nedenle tırmalarlar: pençelerindeki tırnakların sağlığını korumak ve diğeri ise iletişim için. Dikey dokuya sahip uzun, sağlam nesneleri tercih ederler ve ne yazık ki kanepeniz bu kıstasları karşılayabilir. 

Kediler ayrıca bir mobilyayı tırmalamanın, bir tırmalama direği kullanmaktan daha fazla dikkat çektiğini öğrenebilir. Kediniz, diğer kedilerle, örneğin kapı ve pencereler gibi potansiyel çatışma bölgelerinde bir şeyleri tırmalıyorsa, orada kendini güvende hissetmediği için iletişimsel nedenlerden dolayı izler bırakması muhtemeldir.

Kediniz mobilyaları tırmaladığında, onu neyin endişelendirdiğini belirlemeye ve bir çare bulmaya çalışmalısınız. Bir kedinin çizilmesini önlemek için hasarlı yüzeyi kalın plastik örtü ile örtün ve yanına bir tırmalama direği yerleştirin. Tırmalama direğini kullandığında onu mamayla ödüllendirin ve direği her seferinde daha da uzağa yerleştirin. Kediniz bir süre sonra sadece tırmalama tahtasını kullanacaktır.

Kedilerde Etrafa Pisleme Sorunu

Kediler sessiz ve tenha yerlerde idrara çıkmayı ve dışkılamayı tercih ederler ve genellikle erişilemez hale gelmedikçe aynı bölgeye geri dönerler. Örneğin, kediniz gürültülü bir ortamdaysa, çocuklar ya da diğer evcil hayvanlar tarafından rahatsız ediliyorsa, beslenme ya da dinlenme alanlarına çok yakınsa, başka bir kedi tarafından engellenmişse kediniz kumunu kullanmayı bırakabilir. Kedi kumları düzenli olarak temizlenmeli, güçlü kokulardan arındırılmalıdır. 

Ayrıca kedinizin kendini rahatlatıp rahatlatmadığını belirlemelisiniz; bu nedenle herhangi bir sosyal veya çevresel sorun ele alınmalıdır. Yani her evcil hayvanın kumu da ayrı olmalıdır. Kedi kumları kimyasallar ve keskin kokulu malzemeler kullanılmadan iyice temizlenmelidir. 

Kedilerde TırmalamaKedilerde Saldırganlık Sorunu

Kedilerde saldırganlık sinyalleri arasında bakma, tıslama, tükürme, kaşıma ve ısırma yer alır. Çoğu durumda kedi saldırganlığın gerekli veya etkili olduğunu düşünür. Örneğin, kendilerini tehdit altında hissediyorlarsa ve kaçamıyorlarsa, kedilerin saldırgan bir tepki göstermesi normaldir. 

Saldırganlık aynı zamanda sağlık sorunlarının da bir işareti olabilir, bu nedenle kediniz karakteristik olmayan davranışlar sergiliyorsa bir veteriner gözetiminden geçmesi iyi olacaktır.

Bir kedinin insanlara karşı saldırganlığının iki ana nedeni korku ve sınırsız oyun isteğidir. Korkmuş bir kedi tarafından bir savunma stratejisi olarak kullanılan saldırganlık, genellikle yetersiz sosyalleşme veya olumsuz bir deneyim yoluyla gelişir. Kediniz korku belirtileri gösteriyorsa, onunla etkileşime girmeye veya ona doğrudan yaklaşmaya çalışmayın. Bunun yerine, size yaklaşana kadar bekleyin ve size güvenmeyi öğrenmenin ödülü olarak yiyecek veya oyuncak kullanarak yavaş yavaş güvenini artırın.

Kedilerde Tırmalama, Etrafa Pisleme, Saldırganlık Sorunları varsa ne yapmalısınız?

  • Altta yatan tıbbi sorunları ortadan kaldırmak için kedinizin sağlığını bir veteriner hekime kontrol ettirin.
  • Davranışı ilk neyin başlattığını bulmaya çalışın ve onu tetikleyen faktörleri belirleyin.
  • Mümkünse kedinizi tetikleyici faktörlerden koruyun.
  • Kedinizi uygunsuz davranışlarından dolayı asla cezalandırmayın.
  • Ara sıra onu ödüllendirin!

İlgili Mesajlar

1 nın 6

3 yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.