[get-banner]
Köpekler Bakımı

Köpek Tüyleri İnsana Zarar Verir mi?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Köpek Tüyleri İnsana Zarar Verir mi? Tüyler Kist Yapar mı?

Köpek Tüyleri İnsana Zarar Verir mi?Hepimizin bildiği gibi köpekler, insanların en iyi dostları, yol arkadaşlarıdır. Köpeklerde tıpkı kediler gibi mevsimsel olarak tüy dökmektedir. Kıştan yaza geçiş dönemlerinde kışlık tüylerin yerini yazlık tüyler alır. Aynı şekilde yazdan kışa geçerken de yazlık tüyler dökülmeye başlar ve yerine soğuktan koruyacak kışlık tüyler gelir. Ayrıca bu dökülen tüyler yıprandığı için yerine sağlıklı tüyler gelmiş olur. Bu durum senede bir veya iki kere yaşanmaktadır. Birçok köpek sahibinin aklına takılan bir soru vardır. Köpek tüyleri insana zarar verir mi? Bu sorunun cevabını araştırdığımızda tüy yutmanın kist gibi sağlık problemlerine yol açtığını görüyoruz.

Yalnız burada yanlış bilinen bir durum bulunmaktadır. Köpeklerin tüyleri doğrudan insanları hasta etmez. Burada insanı hasta eden tüyler değil, köpeklerde bulunan kist hidatik ismiyle bilinen bir parazittir. Bu hastalıkta tabi ki köpeğiniz için tehlikelidir ve insana da bulaşabilmektedir.

Köpek Tüyü Yutmak Kist Yapar mı? Köpek Kisti Nedir?

Köpek Tüyü Yutmak Kist Yapar mı? Köpek Kisti Nedir?Köpek tüyü yutmak, bilinenin aksine ciddi bir sağlık problemine sebep olmaktadır. Nasıl ki kediler tüylerini yaladıktan sonra bu tüyleri kusarak veya dışkı yoluyla çıkarıyorsa, insanda tüy yuttuğunda bu tüyleri dışkı ile vücuttan atabilir. Yani tüy yuttuktan sonra kist olunacak diye ortaya atılan iddianın tamamen gerçek dışı olduğunu söyleyebiliriz. Dediğimiz gibi kist hidatik ismiyle bilinen köpek kisti, bulaşıcıdır ve doğrudan insana geçmektedir. Yani köpeğiniz bu hastalığı kaparsa işte o zaman hem onun için hem de kendiniz için endişe duyabilirsiniz.

Köpek kisti diye adlandırılan bu hastalığın, köpeklere nasıl geçtiğini merak ediyor olabilirsiniz. Özellikle çiğ et, salam, sosis gibi yiyecekler köpeklere verilmemelidir. Bu yiyecekler yeterli derece pişmediğinde köpeğinizde iç parazit oluşmasına yol açmaktadır. Bu parazitler köpeğinizin ince bağırsağına adeta yuvar yapar, dışkı ve tüy yolu ile her yere bulaşır. İşte böyle bir durumda dışkısından ve tüylerinden sizlere de hastalık geçmiş olur.

Köpek Kistinden Köpeğimi Nasıl Koruyabilirim?

Köpek Kistinden Köpeğimi Nasıl Koruyabilirim?Köpek kistinden köpeğimi nasıl koruyabilirim? Yazımızın içeriğinde bu sorunun cevabını kısmen de olsa vermiştik. Köpeğinizi yani evladınızı köpek kistinden korumak için aşağıda sıralayacağımız maddeleri dikkate alabilirsiniz;

  • Köpeğinizin iç parazit aşılarını düzenli bir şekilde yaptırmaya özen gösterin. Mümkünse bütün aşılarını zamanında yaptırın.
  • Çiğ et gibi yiyecek türlerini pişirmeden kesinlikle köpeğinize vermeyin.
  • Köpeğinizi tuvaletini için dışarıda gezdirirken dışkını muhakkak bir poşet yardımı ile toplayın ve poşetin ağzını sıkıca bağlayarak, çöpe atın.
  • Sokakta yaşayan köpeklerimizi sevdikten sonra ne olur ne olmaz ellerimizi muhakkak yıkamaya özen gösterelim. Sevdiğiniz köpekte iç parazit hastalığı olabilir.

Yukarıda bahsettiğimiz önemli maddelere dikkat ettiğiniz sürece kist hastalığına köpeğinizin d sizin de yakalanma riski oldukça düşük olacaktır. Can yoldaşlarınız ile sağlık dolu bir ömür geçirmenizi diler, yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. J

İlgili Mesajlar

1 nın 2

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.