[get-banner]
Kedi Bakımı

Kediler Tatlıların Tadını Alabilir mi?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kediler Tatlıların Tadını Alabilir mi?

Kediler Tatlıların Tadını Alabilir mi?Kediler tatlıların tadını alabilir mi? Kedilerin tatlıların tadını alıp almadığı birçok kedi sahibi tarafından araştırılan bir konudur. Bizlerde sizler için bu sorunun cevabını araştırdık. Kedilerin dillerinde 400’den fazla tat alma gözeneği bulunduğunu biliyor muydunuz? Eminim ki bunu bilen kişi sayısı fazla değildir. Kedilerde bu kadar çok tat alma gözeneği olmasına rağmen tatlıların tadını alamazlar. Öte yandan bu söylediğimiz çelişebilir. Çünkü özellikle dondurma gibi tatlıları kediler yemektedir ve yerken de büyük bir keyif duymaktadır.

Kediler tatlıların tadını alamıyorsa dondurmayı nasıl yiyorlar sorusu aklınıza geliyordur muhakkak. Bu sorunun cevabını da şu şekilde verebiliriz. Kedilerin dondurmayı özellikle sütlü olan dondurmayı yemelerinin sebebi içerisinde bulunan süt ürünleridir. Yani onlar tatlının tadını almamasına rağmen içerisinde bulunan süt ürünlerinin tadını almaktadır. Sütü de kediler oldukça fazla sevdiği için dondurmayı da süt misali yemektedirler.

Kediler Tatlıların Tadını Neden Alamaz?

Kediler Tatlıların Tadını Neden Alamaz?Kediler tatlıların tadını neden alamaz? Yazımızın içeriğinde de bahsettiğimiz gibi onlarda çok fazla sayıda tat alma duyusu bulunmaktadır. Buna rağmen tatlıların tadını alamamaktadır. İçerisinde süt olan tatlıları ise severek yemelerinin sebebi belirttiğimiz gibi içerisinde var olan süt gıdalarıdır. Yeri gelmişken şunun da altını çizmek isteriz. Şaşırtıcı ama gerçek, kedilere süt vermek özellikle bunu sık sık yapmak son derece zararlıdır. Kediler sütü yeterince sindiremediğinden sağlık problemleri yaşayabilmektedir. Böyle durumlarda sütü sulandırın veya laktozsuz süt verin. Hiç vermemeniz en doğru olmakla birlikte arada bir tavsiye ettiğimiz şekilde verebilirsiniz.

Konumuza tekrar dönecek olursak; kedilerin tatlıların tadını almamasının asıl sebebi ise uzmanlara göre onlarda T1R2 geninde küçük bir DNA parçasının eksik olmasıdır. Kesin bir bilgi midir bunu tam bilemiyoruz ama uzmanların açıklamaları bu şekilde geçmektedir. Kedilerin gerçekten de çok ilginç ve çözmesi oldukça zor canlılar olduğunu böylelikle bir kerede anlamış bulunuyoruz..

Kedilere Tatlı Vermek Doğru mu? Zararları Var mıdır?

Kedilere Tatlı Vermek Doğru mu? Zararları Var mıdır?Kedilere tatlı vermenin zararları oldukça fazladır. İçerisinde şeker olan hiçbir yiyeceği onlara vermememiz gerekir. Buna rağmen arada bir sevdikleri bir şey olunca çok az miktarda verebilirsiniz ama en doğrusu hiç yememelidir. Bu durum bizler için de geçerlidir. Ne kadar çok şekerli yiyecekler yersek, başta şeker hastalığı olmak üzere birçok hastalığa yakalanma riskimiz artar. Kediler için de aynı hastalıklar geçerlidir. Özellikle süt ve süt ürünleri gibi gıdalar onların ishal olmasına sebep olmaktadır. Çikolata gibi tatlılar da aynı şekilde büyük zararlar vermektedir. Öyle ki sürekli tatlı yiyen bir kedi zaman içerisinde gözlerini kaybedebilir yani kör olabilir. Bu yüzden her ne olursa olsun mümkün olduğu kadar onları şekerli gıdalardan uzak tutmalıyız. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

 

İlgili Mesajlar

1 nın 6

1 yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.