[get-banner]
Köpekler Bakımı

Köpeklerde Güneş Çarpması ve Belirtileri

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Köpeklerde Güneş Çarpması ve Belirtileri

Köpeklerde Güneş Çarpması ve BelirtileriKöpeklerde güneş çarpması müdahale edilmediği takdirde ciddi problemleri beraberinde getirebilir. Köpekler başta olmak üzere kediler de güneş altında yatmayı güneşlenmeyi oldukça fazla sevmektedir. Bizlerin de güneşli ve güzel havaları sevdiğimiz bir gerçek. Özellikle yaz mevsiminde hemen hemen herkes güneşli havada vakit geçirmeyi sever. Tabi ki dışarıda vakit geçirmekle güneşin altında vakit geçirmek birbirinden ayrı durumlardır.

Nasıl ki bizlerde güneşin altında haddinden fazla zaman geçirdiğimizde güneş çarpması durumu ile karşılaşabiliyorsak, köpekler içinde aynı durum geçerlidir. Özellikle yavru köpecikler için durum hayati önem taşımaktadır. Köpeklerde güneş çarpması doğru bir şekilde müdahale edilmediği takdirde hayatını kaybetmesine kadar gitmektedir. Güneş çarpması insanlar için çok fazla önemsenmeye bilir ama insanlar için de çok ciddi bir durum olduğunun altını çizmek isteriz.

Köpeklerde Güneş Çarpması Tehlikeli mi? Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerde Güneş Çarpması Tehlikeli mi? Belirtileri Nelerdir?Köpeklerde güneş çarpması oldukça ciddi bir durum olmakla birlikte doğru ilk yardım olmadığı takdirde ortalama 15 dakika içerisinde hayatlarını kaybetmesine sebep olmaktadır. Oldukça ciddi olan bu duruma köpek sahiplerinin kesinlikle dikkat etmesi gerekir. Köpeklerde güneş çarpması belirtileri konusuna gelecek olursak; bu belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Köpeğinizde aniden gelişen aşırı salya akıntısı
  • Hızlı hızlı nefes alıp verme ve nabızda hızlanma
  • Kusmaya başlaması
  • İshal olması
  • Diş etlerinde kuruluk
  • Güçsüzlük

Yukarıdaki belirtiler köpeğiniz için son derece ciddi belirtilerdir. Özellikleri köpeğinizi araba gibi kapalı alanlarda uzun süre bırakmamız gerekir. Hele ki yaz ayıysa ve tam tepesinde de güneş varsa güneş çarpması kaçınılmaz olacaktır. Köpeğinizde yukarıda bahsettiğimiz belirtilerden bir kaçı varsa güneş çarpmasından şüphelenebilirsiniz.

Köpeklerde Güneş Çarpmasında Doğru Müdahale Hayat Kurtarır

Köpeklerde Güneş ÇarpmasıKöpeklerde güneş çarpması oldukça ciddi bir durumdur. Köpek sahiplerinin özellikle aşırı sıcak yaz günlerinde köpeklerini mümkün olduğunca güneşten koruması gerekir. Kesinlikle köpeğinizi arabanın içerisinde uzun süre yalnız bırakmayın. Hatta mümkünse hiç arabada bırakmayın. Her zaman yanınızda temiz su bulundurun. Malum yaz aylarında vücudumuz daha çok su istemektedir.

Köpeğinizin güneş çarpması durumunu yaşadığından şüpheleniyorsanız, öncelikle onu serin bir yere yatırın. Asla ve de asla soğuk suya veya denize onu sokmaya kalkışmayın, bu büyük bir hata olur. Islak bir bezi patilerine ve göbek kısmına yavaş yavaş sürebilirsiniz. Bu müdahale aniden yükselen vücut ısısını düşürmede yardımcı olacaktır. Köpeğe kesinlikle çok vermeyin aksine az miktarda su içmesini sağlayabilirsiniz. Arabanız varsa klimasını açarak köpeğinizin serinlemesine yardımcı olabilirsiniz. Köpeğiniz bu müdahalelerden sonra kendine gelse dahi mutlaka veteriner hekiminize götürmenizi tavsiye ederiz. Yazımızı burada noktalarken hiçbir canlının güneş çarpması gibi bir durumla karşılaşmamasını temenni eder, herkese patili günler dileriz.

İlgili Mesajlar

1 nın 2

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.