[get-banner]
Kedi BakımıKöpekler Bakımı

Ucuz Kedi ve Köpek Mamaları Zararlı mıdır?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Ucuz Kedi ve Köpek Mamaları Zararlı mıdır?

Ucuz Kedi ve Köpek MamalarıHayatımızın bir parçası haline gelen kedi ve köpeklerimizin sağlığını, kendi sağlığımız kadar düşünmemiz gerekir. Beslenmelerinden, içtikleri suya kadar her şeyin en sağlıklısını seçmeliyiz. Evcil hayvanımızı kuru mama ile beslemeniz kesinlikle önemlidir. Ama bunu yaparken alacağınız mamanın içeriğine ve kalitesine önem vermelisiniz.

Kalitesiz, içeriğinde ne olduğu belli olmayan ucuz mamaları satın alarak, bütçeden tasarruf ettiğinizi düşünebilirsiniz. Bu düşünce kısmen doğru olsa da, ucuz mamalar zaman içerisinde köpeğinize yarar yerine zarar verecektir. Ucuz mama alıp, paradan kısayım derken kedi veya köpeğinizin sağlığı ile oynamış olacaksınız. Bu yüzden mama seçiminde çok iyi araştırmanızı ve evcil hayvanınız için en uygun en besleyici mamayı tercih etmenizi tavsiye ederiz. Piyasada çok sayıda kuru mama markaları bulunmaktadır. Hepsini gerekirse tek tek incelemelisiniz. Bunu kendi başınıza yapamıyorsanız, veteriner hekiminize veya çeşitli forumlarda diğer evcil hayvan sahiplerine danışabilirsiniz.

Ucuz Mamaların Zararları Nelerdir?

Ucuz Mamaların ZararlarıKedinize ve köpeğimize bakarken her şeyin en ucuzunu almak veya ne de olsa bu mamayı yiyor, daha iyisine gerek yok demek, son derece yanlıştır. Sonuçta her lezzetli yiyecek, sağlığa yararlıdır diye bir şey yoktur. Ucuz mamaların zararları nelerdir? Yeterince besleyici olmayan bu mamaların kedi ve köpeklerimize ne gibi zararları olduğuna gelin hep birlikte bakalım;

  • Kedi veya köpeğinize ucuz mama vermeye devam ettiğiniz takdirde bir süre sonra midesi almayacak ve kusmaya başlayacaktır. Daha ileri ki dönemlerde ishal görülecektir.
  • Sık sık oluşan karın ağları, kramplar, istemsiz kaşıntılar ve ciltlerinde döküntü bile olabilir. Bu yan etkiler her ne kadar basit bir şeymiş gibi gözükse de uzun vadede böbrek hastalıkları gibi ciddi hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olacaktır.
  • Bütün bu belirtilere rağmen ucuz mamaya devam ettiğiniz takdirde tüyleri cansızlaşmaya başlayacak ve dökülecektir. Keyifsizliği ortaya çıkacak hatta oyun bile oynamak istemeyecektir.
  • Gün içerisinde oradan oraya koşturan köpeğiniz birden kediler gibi çok daha fazla uyumaya başlayacak ve gün geçtikçe bağışıklığı zayıflayacaktır.

Yukarıda saydıklarımız ne kadar da iç acıtıcı değil mi? Bu yüzden köpeğinize hiçbir yararı olmayan mamaları kesinlikle satın almamalısınız.

Kedi ve Köpek Maması Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Kedi ve Köpek Maması SeçimiKuru mama alırken dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Kedi ve Köpek maması seçimi, köpeğinizin yaşına, kilosuna, genel sağlık tablosuna göre değişmektedir. Yavru bir köpeğe tutup da yetişkin köpek maması alamazsınız. Aynı şekilde yetişkin bir köpeğe yavru köpek maması veremezsiniz. Kediler ve köpekler genel olarak 1 yaşına kadar protein değeri yüksek mamalar ile beslenmelidir.

Piyasada kaliteli diyebileceğiniz birçok mama bulunmaktadır. Tavuklu, balıklı, etli, kuzu etli, somonlu, tahılsız gibi birçok çeşidi olan bu köpek mamalarından seçim yapmak kolay olmayabilir. Bu yüzden en doğru mama seçimini sizlere veterineriniz söyleyecektir. Siz, siz olun. Asla ve asla hiçbir yararı olmayan mamaları kedi veya köpeğinize yedirtmeyin.

Bu durum sadece kuru mamalar için geçerli değil, yaş mamalarında paket üzerinde yazan içeriklerine bakarak seçiminizi yapmanızı öneririz. Yazımızın faydalı olacağını umuyor, hepinize dört patili günler diliyoruz.

 

İlgili Mesajlar

1 nın 7

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.