[get-banner]
Köpekler Bakımı

Köpeklerde Mukokutanöz Piyoderma Nedir?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Köpeklerde Mukokutanöz Piyoderma Nedir?

Köpeklerde Mukokutanöz Piyoderma Nedir?Kediler ve köpekler hayatımızın en değerli varlıklarından biridir. Onlarsız hayat nasıl olurdu diye düşünmek bile istemiyoruz. Maalesef ki onlarda bizler gibi zaman zaman hastalanmaktadır. Bu yazımızda sizlere daha çok köpeklerde görülen bir hastalıktan bahsedeceğiz. Köpeklerde mukokutanöz piyoderma hastalığını hiç duydunuz mu bilmiyoruz ama bu hastalık bakteriyel kaynaklı bir deri hastalığıdır.

Bu hastalığın ortaya çıkmasında bir sürü etken bulunmaktadır. En önemli sebeplerden biri bağışıklık düşüklüğüdür. Bu durum bizlerle de aynıdır. Bizlerinde bağışıklı düşük olduğunda daha çabuk enfeksiyon kapabiliyor ve hastalanabiliyoruz. Köpekler için de kediler için de durum aynıdır. Özellikle köpekler dışarıya çıkarılan canlılar olduklarından çoğu hastalığa daha da açıklardır. Ufak bir böcek ısırması, alerjik durumlar, tahriş, tümör, saçkıran gibi hastalıklar mukokutanöz piyoderma hastalığının ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktadır.

Köpeklerde Mukokutanöz Piyoderma Belirtileri

Köpeklerde Mukokutanöz Piyoderma BelirtileriKöpeklerde görülen bu hastalık yaşa, cinsiyete hatta ırka bakmadan her köpek türünde görülebilmektedir. Ancak daha çok Alman çoban köpeklerini bu hastalığa yakalanmaktadır. Köpeklerde mukokutanöz piyoderma belirtilerini ise şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Bu hastalık daha çok dudak ve çevresinde görülmektedir. Kızarık ilk belirtilerinden biridir.
  • Dudakların kabarması ile birlikte kaşıntı ve kabuklanma başlamaktadır.
  • Dudak dışında göz kapaklarında, vulva, burun veya anüs gibi bölgeleri de etkileyebilmektedir.
  • Kötü koku ve iltihaplı yaralar diğer belirtiler arasında yer almaktadır.
  • Kabuklanma ve iltihaptan dolayı oluşan koku ve bölgesel tüy kaybı da bu hastalığın belirtilerindendir.

Yukarıda sıraladığımız belirtiler tabi ki başka deri hastalıkları ile de karıştırılabilir. Çoğu hastalığın belirtisi başka hastalıklarla benzer semptomlar göstermektedir. Doğru teşhis için sorunlu bölgeden bir parça alınmalı ve biyopsi yapılmalıdır. Ayrıca kan tahlili ve alerji testlerinin de yapılması önemlidir.

Köpeklerde Mukokutanöz Piyoderma Tedavisi

Köpeklerde Mukokutanöz Piyoderma TedavisiKöpeklerde mukokutanöz piyoderma tedavisi veteriner hekim tarafından yapılmalıdır. Çoğunlukla bu hastalığa yakalanmış köpekler, antibiyotik tedavisine iyi yanıt vermektedir. Eğer köpeğinizin durumu hafifse yani başlangıç seviyesindeyse o zaman veteriner hekimiz size bazı şampuan ve solüsyonlar önerecektir.

Klorhekzidin içerikli şampuanlar ile en az 2 hafta boyunca o bölgeyi yıkayabilirsiniz. Yine sabah akşam olmak üzere günde 2 kere belirtilen pomadları sürmeniz gerekmektedir. Bu hastalığın tekrar etme durumu olduğundan köpeğinizi iyi gözlemlemeniz ve takip etmeniz onun sağlığı açısından son derece önemlidir. Eğer hastalıklı bölgeyi sürekli kaşımaya çalışıyorsa yakalık taktırmakta başka bir çözüm şekli olabilir. Dünyadaki bütün canlıların hiçbir hastalığa yakalanmadan mutlu mesut yaşamalarını dileriz. Yazımızı burada noktalardan herkese patili ve sağlık dolu günler dileriz.

 

İlgili Mesajlar

1 nın 2

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.