[get-banner]
Köpekler Bakımı

Köpeklerde Mavi Göz Hastalığı ve Belirtileri

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Köpeklerde Mavi Göz Hastalığı ve Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerde Mavi Göz HastalığıKöpeklerde mavi göz hastalığı, aslında gözden kaynaklı bir hastalık değildir. İsminde göz kelimesi geçse de bu rahatsızlık, bulaşıcı bir karaciğer hastalığıdır. Karaciğerin hastalığının daha sonraki evrelerinde köpeklerin gözlerinin mavi görünmesine yol açmaktadır. Bu hastalığa sebep olan virüs ise canine adenovirüs type1’dir. Tedavi edilmediği takdirde körlüğe kadar gidebilecek olan ciddi hastalıktır.

Hayatımızın bir parçası, dostumuz olan köpeklerimizin her hastalığı bizleri fazlasıyla üzmektedir. Onların acı çekmesi bizlerin kat be kat acı çekmesi demektir. Bu yüzden herhangi bir hastalık belirtisi olduğunda muhakkak veterinere gitmeniz gerekir. Özellikle böyle mavi göz hastalığı gibi ciddi ve bulaşıcı hastalıklarda hiç zaman kaybetmemeliyiz.

Mavi Göz Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Mavi Göz Hastalığı Nasıl Bulaşır?Köpeklerde görülen mavi göz hastalığı nasıl bulaşır? Oldukça ciddi olan bu hastalık ilerlediğinde köpeğinizin kör olmasına sebep olabilir. Hatta köpeğinizi kaybetmenize dahi sebep olabilir. Özellikle yavru köpeklerde bu durum çok daha hassastır. Bu hastalığın yaş olayı yoktur. Yani doğduktan itibaren her yaşta olabilmektedir. Özellikle bu hastalığı taşıyan köpeklerden sizin köpeğinize çok rahat bir şekilde bulaşabilir.

Bu hastalığı taşıyan bir köpeğin dışkısı veya salyası ile temas edildiğinde bulaşan mavi göz hastalığı, iç organlara kadar ciddi zararlar vermektedir. Önce köpeğinizin bademciklerine ardından kan dolaşımına ve ardından karaciğere doğru hızlı bir şekilde geçiş sağlar. Sadece karaciğer ile kalmayan bu hastalık, üst solunum yollarından böbreklere kadar daha ciddi ve olumsuz durumların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Özellikle bağışıklığı zayıf olan köpekleri çok daha ciddi etkilenmektedir. Bu yüzden köpeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirecek vitaminler kullanmayı ihmal etmeyin.

Mavi Göz Hastalığının Belirtileri

Mavi Göz Hastalığının BelirtileriMavi göz hastalığının belirtisi diğer köpek hastalıklarının belirtileri ile biraz benzemektedir. Bu yüzden belirtilerden birini gördüğünüzde hemen panik olmamanız gerektiği gibi bu durumu hızlı bir şekilde veteriner hekiminize bildirmeniz gerekir. Köpekler görülen mavi göz hastalığının belirtilerini ise şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Yüksek ateş
  • Lenflerde büyüme
  • Göz akıntısı, şiddetli konjuktivit rahatsızlığı
  • Korneada kızarıklık ve gözlerde puslanma

Yukarıda sıraladığımız belirtiler dediğimiz gibi başka hastalıklar ile karıştırılabilir. En doğru teşhisi şüphesiz ki veteriner hekiminiz koyacaktır. Bu hastalığın çok net bir tedavisi olmaması karşın hastalığa karşı aşısı bulunmaktadır. Köpeğinize mavi göz hastalığı teşhisi konduğu anda veterineriniz önce aşısını yapacaktır ve ardından da gerekli olan tüm tedavileri uygulayacaktır. Hasta olan tüm köpeciklerin tez zamanda iyileşmesini diliyoruz. Yazımızın faydalı olacağını umuyor ve sizlere dört patili evlatlarınız ile bir ömür boyu mutluluk diliyoruz.

 

 

İlgili Mesajlar

1 nın 2

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.