[get-banner]
Köpekler Bakımı

Köpekler Evde Yalnız Kalabilir mi?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Köpekler Evde Yalnız Kalabilir mi?

Köpekler Evde Yalnız Kalabilir mi?Köpekler evde yalnız kalabilir mi? Bu sorunun cevabını eminiz ki birçok köpek sahibi merak ediyordur. Köpeklerin insanların en iyi dostu olduğu bir gerçek. Onlarla geçen zamanı hiçbir şeye değişmeyiz. Köpekler, kedilerin aksine her zaman sahiplerinin yanında olmak isterler ve bundan büyük bir mutluluk duyarlar. Kediler, nasıl ki yalnız kalmaktan hoşlanıyorlarsa köpekler bir o kadar yalnız kalmaktan hoşlanmazlar.

Özellikle yeni bir köpek sahiplendiyseniz, onu ilk günlerde yalnız bırakmak büyük bir hata olacaktır. Daha size ve evine yeni yeni alışmaya başlayan bir köpeği evde yalnız bırakırsanız onun korkmasına ve mutsuz olmasına sebep olabilirsiniz. Köpeğiniz yavruysa tuvalet ihtiyacı çok daha fazla olacak ve sık sık dışarı çıkarılması gerekecektir. Tabi ki yavru köpekler için evin bir bölümü onun için tuvalet köşesi yapmakta bir seçenektir. Diğer yandan köpeğinizin yaşı varsa yani yaşlıysa artı birçok sağlık problemi de varsa onu evde hiç yalnız bırakmamanızı tavsiye ederiz. En azından zorunlu haller dışında yanında olmanız onu ruhsal yönden de rahatlatır.

Köpekler Kaç Saat Yalnız Kalabilir?

Köpekler Kaç Saat Yalnız Kalabilir?Köpekler evde kaç saat yalnız kalabilir? Köpekler elbette ki evde tek başına kalabilir. Bu durum köpeğinizin ırkına, cinsine, yaşına hatta karakterine göre değişmektedir. Çok yaramaz bir köpeği evde tek bırakmak eve döndüğünüzde ortalığın dağılmasına sebep olabilir. Köpeklerin evde yalnız kalma süresi bazı uzmanlara göre 11-12 saat iken bazı uzmanlara göre bu süre 6-7 saattir. Bir köpeği 12 saat tek bırakmak zaten çok yanlıştır. Gün içerisinde durumuna göre en az 3-4 kere dışarı çıkarılan köpekleri bu kadar uzun süre evde bırakmak tuvaletlerini tutmaya sebep olabilir.

Hatta tuvaletini tutamayan köpeğiniz utanarak evin içine tuvaletini yapabilir. Çok uzun süre köpeğinizi yalnız bırakırsanız, onun depresyona girmesine bile sebep olabilir. Hele ki bu durumu her gün tekrarlarsanız içinden çıkılmaz bir duruma girerseniz. Ayrıca köpeğiniz evin içinde ne kadar çok zaman geçirirse o kadar hareketsiz kalacak ve kilo almaya başlayacaktır. Bu yüzden çok uzun bırakılmamasının gerektiğinin altını bir kere daha çizmek isteriz.

Köpekleri Yalnız Kalmaya Alıştırmanın Yolları

Köpekleri Yalnız Kalmaya Alıştırmanın YollarıKöpekleri yalnız kalmaya alıştırmanın yolları arasında ilk sırada eğitim gelmektedir. Köpeğinizi evde yalnız bırakmadan önce küçük küçük alıştırmalar yapın. Mesela kısa mesafeli bakkala gidip gelin. Ortalama 15-20 dakika yalnız bırakın. Eve geldiğinizde ters bir durum yoksa bu süreyi yavaş yavaş arttırarak yalnız bırakmaya devam edin. Birden köpeğinizi 10 saat yalnız bırakırsanız, psikolojisini ciddi şekilde bozabilirsiniz. Özellikle yavru köpekleri hiçbir şekilde yalnız bırakmamanızı öneririz. Evde ona zarar verebileceğini düşündüğünüz eşyaları ortadan kaldırın, yani ona güvenli bir ortam sağlayın. Zaman içerisinde köpeğiniz evde tek kalmaya alışacaktır. Yine de bu süreyi asla ve asla çok uzun tutmayın. Hepinize patili günler dileriz.

İlgili Mesajlar

1 nın 2

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.