[get-banner]
Köpekler Bakımı

Köpeklerde Neosporosis Hastalığı ve Belirtileri

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Köpeklerde Neosporosis (Neospora caninum) Hastalığı Nedir?

Neosporosis (Neospora caninum)Hayatımızın bir parçası haline gelen köpeklerimiz, ne yazık ki bazen hastalanabiliyor. Onları mutsuz ve eskisi gibi oynamadıklarını görmek bizleri çok üzüyor. Onlarda bizler gibi hasta olabilir ve doğru zamanda müdahale edilmediğince istemediğimiz durumları yaşayabiliriz. Köpeklerde birçok bulaşıcı ve ciddi hastalıklar görülmektedir. Bunların bazıları ise ölümcül sonuçlar doğurmaktadır. Köpeklerde neosporoz hastalığı da bu bulaşıcı hastalıklardan biridir.

Bahse konu hastalığa, Neospora caninum denilen bir parazit sebep olmaktadır. Bu parazitler taşıyıcı olduklarından diğer köpeklere de hızlı bir şekilde bulaşabilmektedir. Bu hastalığın adını belki de ilk kez duyanlarınız olabilir. Nöromüsküler bir hastalık olarak tanımlanan bu ciddi hastalık, özellikle evde yaşayan köpeklerde görülmektedir. Görülme sıklığı çok az olsa da maalesef ki sonu ölüme kadar gidebilmektedir. Peki, neosporoz denilen bu hastalık tam olarak nedir? Gelin hep birlikte bu hastalığın ne olduğuna bakalım.

Neosporosis Hastalığı ve Belirtileri

Köpeklerde Neosporosis Hastalığı ve BelirtileriKöpeklerde görülen nadir hastalıklardan biri olmasına rağmen maalesef ki ölümcül olabilmektedir. Neosporoz hastalığı bir nevi beyin hastalığıdır, yani nörolojik bir durumdur. Ağzı olup dili olmayan bu güzel canlıların böyle bir hastalıkla karşılaşmaları ne kadar acı gerçekten. Köpeklerde neosporoz hastalığı ve belirtileri hakkında bilgi verecek olursak, belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Yürüme de güçlük
  • Öksürme sorunu
  • Derisinde oluşan yaralar
  • Cildinde oluşan iltihaplı yaralar

Aslında bu hastalığın çok net belirtisi yoktur. Bazı durumlarda sıfır belirli ile sinsice ilerler. Bu hastalık sığırlarda ve ahır tavuklarında çok fazla görülmektedir. Köpeğiniz bu tür sığır veya tavuk etini çiğ bir şekilde tüketirse bu hastalığa yakalanabilir. Özellikle hamile bir köpeğe bu hastalık geçerse ne yazık ki yavruları da etkilenir. Bu yüzden köpeğinizi çiftliklerde yaşayan hayvanlardan uzak tutmanız en doğru hareket olacaktır.

Neosporoz Hastalığının Tedavisi Var mı?

Köpeklerde Neosporoz Hastalığının Tedavisi Var mı?Neosporoz hastalığının çok ender görüldüğünü yazımızın içerisinde belirtmiştik. Risk her ne kadar düşük olsa da dikkat etmemiz gerektiğinin farkında olmalıyız. Köpeklerde neosporoz hastalığının tedavisi aslında yoktur. Bu hastalığın herhangi bir aşısı da yoktur.

Yavru köpekler bu hastalığa yakalanmışsa bazı antibiyotik ilaçları kullanılmaktadır ama bu ilaçlarda tedavi açısından yüzde yüz etki sağlamamaktadır. Yetişkin köpeklerde ise fark edildiği anda müdahale edilmesi gerekmektedir. Erken müdahale edildiğinde hayati tehlikeye girmeden kurtulabilir. Siz, siz olun. Köpeğinizi mümkün olduğunca çiftliklerden ve kırsal bölgelerden uzak tutun. Nerde ne zaman ne olacağı gerçekten hiç belli olmuyor. Dört patili çocuklarınızla sizlere bir ömür boyu sağlık ve mutluluk dolu yıllar dileriz. Patiler peşinizi hiç bırakmasın

İlgili Mesajlar

1 nın 2

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.