[get-banner]
Köpekler Bakımı

Köpeklerin Dişleri Fırçalanır mı?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Köpeklerin Dişleri Fırçalanır mı?

Köpeklerin Dişleri Fırçalanır mı?Köpeklerin dişleri fırçalanır mı? Köpeklerin dişlerinin fırçalanması onların genel sağlığı açısından oldukça önemlidir. Eğer bir köpeğe sahipseniz ve onun diş bakımını ihmal ediyorsanız, yanlış yolda olduğunuzu belirtmek isteriz. Kendi diş bakımınız kadar onların da bakımını aksatmadan yapmanız gerekmektedir. Çoğu köpek sahibi maalesef ki bu temel bakımları aksatmakta veya hiç yapmamaktadır. Onların dişlerine gerekli özeni göstermediğiniz takdirde zamanla birçok sağlık sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Öyle ki köpeklerin diş bakımı doğru bir şekilde yapılmadığında onlarında acı çekmesine sebep olmaktadır. Tıpkı bizlerde de olduğu gibi ağız ve diş sağlığımıza gerekli önemi vermediğimiz zaman dişeti iltihaplarından diş kayıplarına kadar çok ciddi sorunları yaşayabiliyoruz. Köpeklerde de durum aynıdır. Çünkü diş sorunu sadece ağız içini kapsamamaktadır. Dişlerdeki sorunlar ilerlediğinde kalıcı birçok hastalığa sebep olmaktadır.

Köpeklerin Dişleri Nasıl Fırçalanır?

Köpeklerin Dişleri Nasıl Fırçalanır?

Köpeklerin dişleri nasıl fırçalanır? Bu sorunun cevabını eminiz ki birçok köpek sahibi merak etmektedir. Köpeklerin dişlerini fırçalamak hem kolay hem de zordur. Tamamen karaktere göre değişen bu durum karşısında zorlanmanız normaldir. Bazı köpekler çok uysal olurken bazıları daha yaramaz olduğu için diş fırçalama esnasında zorlanabilirsiniz. Bu konu da sizlere yardımcı olabilmek adına birkaç basit öneri verebiliriz;

  • Köpeğinizin diş bakımı için florür içermeyen diş macunu ve onlar için özel olarak tasarlanmış olan çift başlıklı diş fırçası kullanmanız gerekir.
  • Yaklaşık 45 derecelik açı ile diş fırçasını köpeğinizin ağzına yerleştirin ve mümkün olduğunca yavaş hareketlerle fırçalamaya özen gösterin.
  • Eğer fırçalama anında büyük tepkiler veriyorsa ve agresif hareketler sergiliyorsa diş fırçalama işlemini o an bırakabilirsiniz. Her gün fırçalamayı deneyerek, zamanla alıştırmanız çok daha yerinde olacaktır.

Köpeklerin Dişleri Ne Sıklıkla Fırçalanmalıdır?

Köpeklerin Dişleri Ne Sıklıkla Fırçalanmalıdır?Köpeklerin dişleri ne sıklıkla fırçalanmalıdır? Yazımızın içerisinde de belirttiğimiz gibi köpeklerin ağız bakımı onların sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Birçok kişi eminiz ki fırçalamaya gerek yok diye düşünüyordur. Bu düşüncenin çok büyük bir hata olduğunu söyleyebiliriz. Köpeğinizin diş bakımını daha küçükken alışkanlık haline getirmeniz gerekmektedir. Özellikle haftanın bir veya iki günü onların dişlerini doğru ürünlerle fırçalamalısınız. Bu konu hakkında veterinerinize danışabilirsiniz.

Diş bakımı ile doğru bir şekilde ilgilenmediğiniz zaman beraberinde birçok diş hastalığına davetiye çıkarmış olursunuz. Köpeklerin dişlerinde oluşan tartar, plak zamanla dişeti hastalıklarına kadar gider ve ciddi ağız kokusuna sebep olur. Bu duruma doğru zamanda müdahale etmediğiniz zaman kalıcı çene hasarlarından kalp sorunlarına kadar birçok ciddi sağlık sorunuyla karşı karşıya kalırsınız.

Dostlarımızın bizimle daha uzun yıllar birlikte olabilmesi için onlarla yakından ilgilenmeli ve sağlık kontrollerini ihmal etmemeliyiz. Hepinize patili günler dileriz.

İlgili Mesajlar

1 nın 2

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.