[get-banner]
Köpekler Bakımı

Köpeklerde Göz Enfeksiyonu Neden Olur?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Köpeklerde Göz Enfeksiyonu Neden Olur?

Köpeklerde Göz Enfeksiyonu Çeşitleri Nelerdir?Köpeklerde göz enfeksiyonu neden olur? Köpeklerde göz enfeksiyonları çok sık karşılaşılan sağlık problemlerinden biridir. Onların da gözleri tıpkı insanların gözleri gibi oldukça hassastır. Köpeklerde özellikle yoğun çapaklanma ve göz akıntısı daha sık olmaktadır. Bu yüzden de göz temizliğini düzenli olarak yapmanız gerekmektedir. Yeterli temizliği ve bakımı yapmadığınız anda basit gibi görülen çapaklanma sorunları ilerde daha ciddi problemleri beraberinde getirebilir.

Köpeğinizin gözüne basit bir toz kaçsa dahi bunu önemsemeli ve steril göz temizleyici ürünlerle gözlerini muhakkak temizlemelisiniz. Tıpkı insanlarda olduğu gibi köpeklerinde toz, polen ve benzeri şeylere karşı göz alerjisi olabilir. Burada önemli olan göz akıntısının sebebinin mevsimsel mi yoksa ciddi bir hastalık belirtisi mi olup olmadığıdır.

Köpeklerde Göz Enfeksiyonu Çeşitleri Nelerdir?

Köpeklerde Göz Enfeksiyonu Neden Olur?Köpeklerde görülen göz enfeksiyonları zamanında tedavi edilmediğinde körlüğe kadar gidebilmektedir. Hiçbir canlının başına böyle bir şey gelmesini asla istemeyiz. Bu yüzden köpek sahipleri, evlatları yerine koydukları köpeklerini yakından takip etmeli ve ters bir durumla karşılaştığında veterinere gitmelidir. Köpeklerde göz enfeksiyonu çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Konjunktivit hastalığı en sık görülen göz enfeksiyonlarından biridir. Çapaklanma, ciddi kızarıklık ve göz akıntısı ile ortaya çıkmaktadır.
  • Köpeğinizin gözünün hemen altında kahverengi lekelenmeler görüyorsanız ve bu duruma bir de yoğun göz sulanması eşlik ediyorsa, Epifor denilen göz enfeksiyonu sorunu ile karşı karşıya olabilirsiniz.
  • Sarı akıntı ile kendini gösteren kuru göz sendromu da köpekler sıklıkla görülen göz hastalıklarından biridir.
  • Özellikle belirli ırklarda görülen glokom hastalığı oldukça ciddi bir problemdir. Göz içi basıncının artması ile oluşan bu hastalık, tedavi edilmediği takdirde körlüğe kadar gidebilmektedir.

Köpeklerde Göz Enfeksiyonu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Köpeklerde Göz Enfeksiyonu Tedavi Edilmezse Ne Olur?Köpeklerde göz enfeksiyonu tedavisi genel sağlık durumu açısından oldukça önemlidir. Yukarıdaki bölümde de belirttiğimiz gibi basit gibi gördüğünüz bir göz akıntısı temizlenmediği zaman köpeğinizde geri dönüşü olmayan kalıcı hasarlar bırakabilir. Bu yüzden her gün düzenli olarak onların gözlerini temizlemek ve bir sorun olup olmadığına bakmak gerekir.

Zamanında müdahale edilemeyen her hastalığın sonunun daha kötüye gittiğini hepimiz biliyoruz. Eğer köpeğinizin göz enfeksiyonu rahatsızlığına zamanında müdahale etmezseniz, bu durum göz sinirlerinin tahrip olmasına yol açacaktır. Bunun sonu da körlüğe kadar gidebilmektedir. Allah kimseyi böyle bir durumla karşılaştırmasın. İnsanların en yakın dostu olduğu kanıtlamış bu muhteşem dostlarımızın tüyleri kadar uzun ömürleri olmasını dileriz. Yazımızı okuduğunuz için çok teşekkür ederiz. J

 

İlgili Mesajlar

1 nın 2

1 yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.