[get-banner]
Köpekler Bakımı

Köpeklere Verilen Ödül Mamaları Sağlıklı mı?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Köpeklere Verilen Ödül Mamaları Sağlıklı mı?

kedisesi kopekodul 3Köpeklere verilen ödül mamaları şüphesiz ki onlar için oldukça lezzetlidir. Çoğumuz daha ödül mamasını uzaktan gördükleri anda salyalarının akmasına şahit olmuşuzdur. Peki, köpeklere verilen ödül mamaları sağlıklı mı? “Her şeyin fazlası zararlıdır” diye boşuna dememişler. Ödül mamalarının da dozu kaçarsa faydadan çok zarar vermeye başlar. Bu mamaların köpekler için elbette ki birçok yararı vardır. Onların her şeyden önce mutlu olmalarını sağlar. Bu durumda davranışları üzerinde olumlu etkilere sebep olur.

Bir bebeğin ağlamasını susturmak için sürekli mama verilmesi doğru değilse, bir köpeği de zapt etmek için sık sık ödül maması vermek doğru değildir. Belirli süreler içerisinde ve belirli miktarlarda verilmesi gerekmektedir. Tabi ki bazı istisna durumlar vardır. Köpeğimiz uslu durduğunda veya doğru bir davranış sergilediğinde onu muhakkak ödüllendirmeliyiz. Bunu hem mama hem de bol sevgi ile yapabiliriz.

Ne Sıklıkla Ödül Maması Vermeliyiz?

kedisesi kopekodul 2Köpeklere ne sıklıkla ödül maması vermeliyiz? Köpeklere doğru zamanda ve doğru miktarlarda ödül maması vermeliyiz. Bu mamaların içerikleri kuru mamaya göre daha farklıdır. İçeriklerine göre farklı kalorilere sahip oldukları için sık sık vermek doğru değildir. Ödül mamaları onlar için bir nevi ek gıda takviyesidir. Yani köpeğinize günlük ne kadar miktarda kuru mama veriyorsanız, ödül mamasını da ona göre ayarlayıp vermek daha doğrudur.  Kuru mamasının yanında sık sık ödül maması da verirseniz, onun kilo almasına sebep olursunuz. Bu durumda tabi ki sağlığını bozmasına neden olabilir.

Hiçbirimiz onlara kıyamayız ve onların mutlu hissetmeleri için elimizden geleni yaparız ama bizlerin de bazen frene basması gerek.. Ödül mamalarını köpeğinizin yaşına, cinsine, ürünün kalorisine göre vermeniz doğru olacaktır. Özellikle eğitim zamanlarında verilen ödül mamalarının anlamı çok büyüktür. Tuvalet eğitimini başarılı bir şekilde öğrenmiş bir köpeğe ödül maması kesinlikle verilmeli. Uslu duran ve yapmaması gereken bir davranışı yapmadığı zamanlar yine ödül maması verebilirsiniz.

Köpeklere Verilen Ödül Mamaları Nasıl Seçilir?

kedisesi kopekodul 4Köpeklere verilen ödül mamaları nasıl seçilir Bu sorunun cevabını tabi ki sizlere veteriner hekiminiz verecektir. Köpeğinizin yaşına, cinsine, sağlık durumuna göre veteriner hekiminiz sizi yönlendirebilir. Piyasada çok sayıda ödül maması bulunmaktadır. Bunların içerikleri birbirinden farklıdır. Ödül maması almadan önce birtakım dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Bu noktalara şu şekilde değinebiliriz;

  • Kalitesinden şüphe ettiğiniz hiçbir ödül mamasını almamanız gerekir. Ayrıca içeriklerini iyi incelemeli ve herhangi bir katkı maddesi olup olmadığına bakmalısınız.
  • Ödül mamasını seçerken köpeğinizin yaşını, sağlık problemlerini, kilosunu göz önünde bulundurmalısınız.
  • Son olarak da son kullanma tarihine dikkat etmelisiniz.

Umarım, bu içeriğimizle köpeklere verilen ödül maması hakkında sizlere yardımcı olmuş oluruz. Patili günler dileriz..

İlgili Mesajlar

1 nın 2

1 yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.