[get-banner]
Köpekler Bakımı

Köpeklerde Yalancı Gebelik Nedir? Neden Olur?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Köpeklerde Yalancı Gebelik Nedir? Neden Olur?

Köpeklerde Yalancı GebelikKöpekler, hepimizin çok sevdiği canlılar arasında yer almaktadır. En yakın dostumuz olarak tabir edilen köpekler, zaman zaman sıra dışı hareketleri ile bizleri şaşırtabilirler. Özellikle dişi bir köpeğiniz varsa bu yazımızı mutlaka okumanız gerekmektedir. Köpeklerde yalancı gebelik durumu oldukça sık rastlanılan bir durumdur. Bu durumun asıl sebebi köpeğinizin fiziki değişimleri ve hormonlardaki dalgalanmalardır. Şunu da belirtmeden geçmeyelim. Yalancı gebelik bir diğer adı ile hayali gebelik, kedilerde çok ender görülen bir durumdur. Bu durumun insanlarda da görüldüğünü biliyoruz.

Dişi köpeklerde özellikle kızgınlık döneminden sonra ortaya çıkan yalancı gebelik, gerçekten köpeğinizin hamile olduğunu düşündürebilir. Köpeğinizi çiftleştirdiyseniz ve bu durumun üstünden ortalama 6-10 hafta geçtiyse, köpeğiniz hamilelikte görülen belirtileri veriyorsa, yalancı gebelik durumu söz konusu olabilir. Tabi ki gerçekten hamile olup olmadığını en iyi veterineriniz anlayacaktır.

Köpeklerde Yalancı Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerde Yalancı GebelikYazımızın içerisinde köpeklerin çiftleşme sonrası yalancı gebelik belirtilerini gösterebileceklerini belirtmiştik. Bu durum çiftleşmeyen dişi köpeklerde de olabilir. Yani çiftleşmeyen dişi köpeğinizde de yalancı gebelik belirtilerini görebilmeniz normaldir. Dilerseniz, köpeklerde yalancı gebelik belirtileri nelermiş onlara bakalım; köpeğiniz yalancı gebelik yaşıyorsa memeleri gelişmeye ve süt kanalları dolmaya başlar. Oyuncaklarını yavrusuymuş gibi ağzında taşımaya hatta onlarla uyumaya başlar.

İştahı artmakla birlikte kusmalar sıklaşabilir. Karın bölgesinde gözle görünür düzeyde gevşeme olur. Prolaktin hormonu devreye girdiği için bu durumların yaşanması da son derece normaldir. Bu durum 2 hafta gibi bir süre içerisinde düzelmezse ve memelerden de süt gelmeye başlarsa tedavi edilmesi gerekebilir. Köpeğinizin bu durumu alışkanlık haline getirmesi ve hamileymiş gibi davranışlarına devam etmesi beraberinde sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Köpeklerde Yalancı Gebeliğin Tedavisi

Köpeklerde Yalancı GebelikDişi köpeğinizde ortaya çıkan yalancı gebelik belirtileri belli bir süre sonra kendiliğinden geçmediğinde müdahale edilmesi gerekmektedir. Özellikle meme bezlerinin normalden daha fazla şişmesi ve beraberinde değişen davranışlar, hem köpeğinizi hem de sizleri rahatsız edebilir. Bu durum tedavi edilmediği takdirde meme hastalıklarına kadar ilerleyebilir. Bu yüzden böyle bir durumla karşılaştığınız zaman veteriner hekiminizden yardım almanızda fayda vardır. Köpeklerde yalancı gebeliğin tedavisi son derece basittir.

Veteriner hekiminiz yalancı gebeliğe yol açan hormonları baskılamak amaçlı ilaç tedavisi uygulayacaktır. İlaç tedavisi sayesinde köpeğiniz en kısa sürede eski haline dönecektir. Şunu da hatırlatmak isteriz. Köpeğinizin memelerinden süt gelmeye başladığında bu sütü boşaltmak için memelerini sıkmaya çalışmayın. Bu durum sütün daha fazla gelmesine sebep olacaktır. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, paticikleriniz ile sağlık dolu yıllar dileriz.

İlgili Mesajlar

1 nın 2

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.